poniedziałek, 21 listopada 2016

Moja ziołowa pięlęgnacja włosów.

Ziołowa pielęgnacja włosów. 

 Półki w drogeriach roją się od kosmetyków do włosów, oraz skóry głowy. Mamy coraz bardziej wiele kosmetyków z dodatkiem ziół. Ale tak pomyślcie przez chwilę...czy nie lepiej jest wykorzystać te zioła samemu w czystej postaci? 
Większość kosmetyków ziołowych do włosów i skóry głowy jest naszpikowana innymi niepotrzebnymi dodatkami: alkoholem, silikonami,SLS. Takie chemikalia wygryzają dobroczynne działania ziół. 
Nie wspominam o tym,że producenci umieszczają ziołowe składniki na samym końcu,a jak wiadomo lista składników nie tylko kosmetycznych ale i spożywczych, jest poukładana od największej ilości danego składnika do najmniejszej. Czyste oszukiwanie i marketing. 

 Dlaczego zioła?

Od zawsze mnie ciągnęło do tego co daje natura. Wierzę, że zioła mają większą moc niż leki i kosmetyki. Mniej więcej od trzech lat jestem maniaczką ziół, czy to w zastosowaniu wewnętrznym i zewnętrznym. 

Jakie zioła na włosy?

Wybór jest ogromny. Naturalna pielęgnacja nie kończy się tak na prawdę na ziołach. Mogą to być owoce,warzywa, oraz nabiał i chleb żytni. Oczywiście z dobrym składem. Mam przepis na maskę wzmacniającą skórę głowy z chleba żytniego,ciekawe? 
Najlepszym ziołem do ziołowej pielęgnacji włosów jest pokrzywa. Stosowana zewnętrznie i wewnętrznie daje cudowne efekty. 
Uwaga dla Pań, które farbują włosy- pokrzywa szybko wypłukuję farbę. 
 Pokrzywę, oraz inne zioła najlepiej kupować w postaci sypkiej w sklepach zielarskich.Torebki ekspresowe...no nie zaszkodzą,ale właściwości mniejsze. 
Napar do picia, przygotowujemy tak jak zwykłą herbatę. Parzymy pod przykryciem 10 minut. 
Wywar do płukania włosów, polega na ugotowaniu na wolnym ogniu dwóch łyżek liści pokrzywy w szklance wody. 
Skrzyp, znany również Naszym babciom i w całej blogosferze urodowej. Istnieje połączenie pokrzywy i skrzypu co daje Nam skrzypokrzywę.
 Uwaga, nadmierne stosowanie wewnętrzne takiego naparu może doprowadzić do słabości, kołatania serca,co wynika z zachwiania elektrolitów ,oraz do niedoboru witaminy B1.
 Napar i wywar przygotowujemy tak samo jak pokrzywę.
Zioła korzeniowe przed piciem trzeba ugotować,gdyż zwykłe zalanie ich wodą i parzenie nie wyciąga z nich to co najlepsze.

Mniszek Lekarski, nie tylko działanie moczopędne, poprawia wydzielanie kwasu solnego w żołądku,co oznacza,że lepiej trawimy. 
Dobre trawienie-->lepsze przyswajanie składników i minerałów--->mocniejsze włosy. 

O włosy walczy się najbardziej wewnętrznie.  Mniszek wzmacnia Nasze włosy, przyśpiesza wzrost. 


Jak uniknąć wysuszenia włosów przez ziołową pielęgnację?

Zioła mają działanie niestety wysuszające,ale są i takie, które nawilżają- lipa,rumianek, len. Musimy pamiętać o systematycznym olejowaniu włosów i ich nawilżaniu. Jeśli chodzi o wywary to moja tajną bronią jest polewanie wywarem włosów po myciu i nakładanie na to maski. Ewentualnie przed myciem: Wywarem z ziół polewam włosy, odciskuję nadmiar, nakładam maskę lub olej.  

Moje ziołowe wzmacniacze włosów


Podzielę się z Wami,moją standardową maseczką na skórę głowy. 
ziolanawlosyjakuzywacwypadaniewlosziolowapielegnacjawlosow


Pokrzywę,bukiet ziół(lub inną mieszankę), szałwię,może być jeszcze rumianek lub przyprawy kuchenne typu rozmaryn,ziele angielskie zmielone w młynku do kawy. Mieszam w niewielkiej zawartości wody,lub w naparze ziołowym. Dodaję czasami kawy. 
Taką powstałą papkę nakładam na skórę głowy przed myciem na godzinę. 
Podczas spłukiwania mogę również dokonać peelingu skóry głowy, wykonując okrężne ruchy.
 Taki zabieg odżywi i oczyści mieszki włosowe. 

Najlepsza płukanka rewitalizująca włosy!Zioła jakie mi wpadną w rękę, gotuję 10-15 minut, czasami dodaję natki pietruszki oraz soku z cytryny. Takim wywarem płuczę Swoje włosy. 
porostwlosowziolanaturalnapielegnacjajakzapuscicwlosy
Cały październik kręcił się wokół werbeny,pietruszki,zeń szenia,pokrzywy. 

Pamiętajcie,że na mocne włosy nie wystarczy sama pielęgnacja. Musicie pielęgnować się od wewnątrz odpowiednią dietą, zwiększyć ilość białka, orzechów(ale nie ziemnych) , ograniczyć węglowodany. Pić soki warzywno-owocowe. Brzuch się robi w kuchni, włosy też. 

Bonus!
ziolawlosyocetjablkowy

Zamykająca łuski włosa płukanka. 

Do przegotowanej wody dodaję jedną łyżkę octu jabłkowego oraz wyciskam cytrynę. Taką wodą polewam włosy po zmyciu ostatniej maski. Tej płukanki nie spłukujemy z włosów. Włosy po takim domknięciu łusek, będą gładkie, miękkie, bez odstających "antenek".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 CosmoVjera house of beauty , Blogger